قند ناشتا (FBS) ۸تا ۱۰ ساعت ناشتایی.

در این مدت از چای تلخ و قهوه نیز پرهیز کنید ولی داروهای روزمره خود را با مقدار کمی آب مصرف کنید.

تست تحمل گلوکز (GTT) مصرف مواد قندی کمتر برای ۳ روز قبل از آزمایش. 
قند خون ۲ ساعته (۲hpp)

 

۱_شب قبل از آزمایش حد اقل ۸ تا ۱۰ ساعت ناشتا باشید و در طی ناشتایی از خوردن چای و قهوه پرهیز نمایید. ولی داروهای روزمره خود را با مقدار کمی آب مصرف کنید.

۲_پس از اینکه نمونه خون ناشتا از شما گرفته شد صبحانه معمولی که هر روز میخورید (و یا به جای مصرف صبحانه ۷۵ گرم قند) میل نمایید.

۳_ وقتی اولین لقمه صبحانه را خوردید ساعت را یاداشت کنید. نمونه گیری دقیقاً ۲ ساعت پس از ساعت مذکور انجام میپذیرد.

۴_حتی الامکان صبحانه را در آزمایشگاه صرف نموده و تا زمان انجام آزمایش در آزمایشگاه منتظر بمانید.

۵_قبل از انجام آزمایش (در طی مدت ناشتایی شب قبل) و در حین ۲ساعت بعد سیگار نکشید.

۶_درطول آزمایش( در طی ۲ساعت) از ورزش و پیاده روی خودداری نمایید.

۷_ آزمایش را حتماً قبل از ساعت ۱۰ صبح شروع کنید و از انجام آن در ساعات دیرتر خودداری کنید.

۸_ در طی ۲ساعت از خوردن هر نوع خوردنی و آشامیدنی خودداری نمایید . آب در حد متعارف اشکالی ندارد.

۹_ آزمایش قند ناشتا و ۲ساعته را در یک روز انجام دهید

تری گلیسرید (TG) ۱۲ تا ۱۴ ساعت ناشتایی، شب قبل غذای  سبک میل کرده باشند.

 

اوره (UREA) ۴۸ساعت از رژیم پرگوشت اجتناب شود.

 

آهن و کلسیم (Fe , Ca )

 

ترجیحا ناشتا و در غیر این صورت ۱۴ ساعت عدم مصرف غذای سنگین و چرب.

۴۸ ساعت از مصرف قرص آهن گذشته باشد .

 آنزیم های کبدی (GGT, Amylase, Aldolase, Alp, Gpt, Got) ترجیها  ناشتا باشید.
پرولاکتین (Prolactin) ۱۰_۱۲ ساعت ناشتا باشید.

۲ ساعت  از خواب صبح گذشته باشد.

انجام آزمایش محدود به روز بخصوصی از سیکل قاعدگی نیست مگر پزشک معالج دستور خاصی داده باشد.

فعالیت بدنی ، ورزش ، پیاده روی ، استرس و اضطراب نداشته باشید.

از ۲۴ ساعت قبل از نمونه گیری معاینه یا تحریک نوک پستان و نزدیکی انجام نشود و از پوشیدن لباس تنگ (بویژه در ناحیه سینه) خودداری شود.

این موارد را به کارکنان آزمایشگاه اطلاع دهید: بارداری، مصرف دارو (بویژه فنوتیازین ها، متیل دوپا، سایمتیدین، متوکلوپرامید)، بیماریها (کم کاری تیرویید، نارسایی کلیه، … )

  هورمون رشد (GH)آنژیوتانسین کانورتینگ آنزیم (ACE)

 

۱۲ ساعت ناشتایی.

هورمون رشد ترجیحا صبح زود انجام شود.

ACTH

 

۱۰ تا ۱۲ ساعت ناشتایی همراه با محدود شدن فعالیت های بدنی.

 

 کورتیزول (Cortisol)

 

۱۰ تا ۱۲ ساعت ناشتایی.ترجیحا نمونه ۸ صبح یا ۴ بعداز ظهر

 

 Alpha-1- Antitrypsin

 

۸ ساعت ناشتایی، قطع مصرف سیگار و قرص های ضد بارداری

 

 آزمایش ادرار (Urine)

 

ترجیحا نمونه اول صبح.

اگر نمونه در منزل تهیه میشود آنرا سریعا به آزمایشگاه برسانید و در غیر اینصورت در یخچال نگهداری کنید.

از ورزش شدید پیش از دادن نمونه اجتناب نمایند زیرا سبب عدم دقت نتایج حاصله می گردد . استفاده از بتادین سبب پاسخ منفی کاذب در آزمون بررسی خون موجود در ادرار می شود .

 

دستوالعمل های جمع اوری ادرار تمیز – کشت (ویژه بانوان)

 

۱_پیش از انجام آزمایش از نوشیدن مقادیر زیاد آب و سایر مایعات اجتناب نمایید و توجه داشته باشید که بهترین نمونه برای تشخیص عفونت های ادراری نخستین نمونه ادرار صبحگاهی است.

۲_ دستهای خود و چین های پوستی دستگاه تناسلی را کاملاً با آب و صابون شسته و به خوبی با دستمال کاغذی یک بار مصرف اطراف مقعد و پیشابرا را از جلو به عقب خشک کنید.

۳_درب ظرف ادرار را با احتیاط باز کنید، بدون آنکه دست شما با سطح داخلی ظرف ادرار یا درب آن تماس پیدا کند.

۴_با یک دست چین های پوستی دستگاه تناسلی را از هم باز کنید.

۵_ پس از اینکه جریان ادرار شروع شد، قسمت اولیه ادرار (چند قطره اول) را دور ریخته و بقیه ادرار را با حجم ۳۰میلیلیتر (تقریبا نصف ظرف) جمع کنید. توجه داشته باشید که ظرف مذکور تحت هیچ عنوان با پوست اطراف ناحیه تناسلی تماس پیدا نکند.

۶_ درب ظرف را نمونه را بسته و آن را به آزمایشگاه تحویل دهید.

 

دستوالعمل های جمع اوری ادرار تمیز – کشت (ویژه آقایان)

 

۱_پیش از انجام آزمایش از نوشیدن مقادیر زیاد آب و سایر مایعات اجتناب نمایید و توجه داشته باشید که بهترین نمونه برای تشخیص عفونت های ادراری نخستین نمونه ادرار صبحگاهی است.

۲_دستهای خود و سر آلت را کاملاً با آب و صابون شسته و به خوبی با دستمال کاغذی خشک کنید.

۳_درب ظرف ادرار را با احتیاط باز کنید بدون آنکه دستهای شما یا سر آلت با سطح داخلی ظرف یا درب آن تماس پیدا کند.

۴_مقدار کمی از قسمت اول ادرار (چند قطره اول) را به داخل توالت تخلیه کرده و حدود ۳۰ میلیلیتر (حدود نصف ظرف نمونه) از آن را جمع آوری نمایید.

۵_ درب ظرف نمونه را بسته و آن را تحویل آزمایشگاه دهید.

 

دستوالعمل های جمع اوری ادرار تمیز – کشت (ویژه اطفال)

 

۱_محل خروج ادرار کاملا با آب و صابون شسته شود . سپس کاملا با آب معمولی شستشو دهید. چنانچه کودک ر احمام برده و سپس این کار را انجام دهید بهتر است . همچنین در هنگام خواب راحت تر می توان به طفل کیسه وصل نمود.

۲_کیسه ادراری متناسب با جنس کودک تهیه کنید. درب آن چسب دارد آنرا باز کرده و به طور پاکیزه روی محل قرار دهید.

۳_هر کیسه ادراری حداکثر ۴۵ دقیقه می تواند به مجاری خروجی ادرار متصل باشد .

۴_حدود ۱۰ الی ۱۵ سی سی ادرار که در کیسه جمع شد سر آن را تا کرده تا بسته شود و سریع به آزمایشگاه بیاورید و چنانچه به ما دسترسی نداشتید آن را در یخچال قرار داده و حداکثر ۱ ساعت بعد به آزمایشگاه بیاورید .

۵_لطفا فراموش نشود ، کیسه ادراری دارای برچسب نام بیمار و نوع آزمایش باشد .

 

ادرار ۲۴ ساعته

 

نمونه ادرار باید دقیقاً طی ۲۴ساعت جمع آوری گردد به همین منظور گالن هایی از سوی آزمایشگاه در احتیار شما قرار میگیرد که برخی از آنها (حسب آزمایش مورد نظر) حاوی مواد نگه دارنده مایع یا جامد است. نکته مهم این است که شما نباید تحت هیچ شرایطی آنها را خالی یا بو کنید.برای دستیابی به نتیجه دقیق آزمایش به هیچ عنوان از ظروفی غیر از ظرف هایی که آزمایشگاه در احتیار شما قرار میدهد استفاده نکنید. برخی مواد نگهدارنده فوق سوزاننده بوده و در صورت تماس با پوست بدن يا لباس ايجاد آسيب جدي مي نمايد . در صورت تماس اسيد با  بدن ،محل سوزش را با آب فراوان شستشو دهيد.

۱_اولین نمونه صبح دور ریخته شود.و زمان یادداشت شود .

۲_به مدت یک شبانه روز ( ۲۴ساعت) یعنی تا ساعت ۸ صبح فردا تمامی نوبت های دفع ادرار را در ظرف مخصوص جمع آوری کنید.

۳_ در طول جمع آوری ادرار باید ظرف جمع آوری دور از دسترس کودکان و در جای خنک (ترجیحاً در یخچال)، نگهداری شده و بلافاصله پس از اتمام کار به آزمایشگاه تحویل داده شود.

۴_آخرین نوبت دفع ادرار باید راس همان ساعتی که جمع اوری ادرار شروع شده بود(مثلاً ساعت ۸صبح)، انجام و تا قطره آخر در ظرف مخصوص جمع آوری نمونه ریخته شود.

۵_در صورت پر شدن ظرف قبل از ۲۴ ساعت بقیه ادرار را در ظرف دوم (قایل تهیه از آزمایشگاه) جمع آوری کنید (دور نریزید)

 

آزمایش مدفوع از نظر انگل

 

بدلیل اینکه انگل های احتمالی در روده هر روزه تخم گذاری نمی کنند  بهتر است این آزمایش در سه نوبت در روزهای مختلف انجام شود برای مدت ۷ تا ۱۰ روز پیش از انجام این آزمایش از درمان با روغن کرچک یا روغن های معدنی، بیسموت، منیزیم، ترکیبات ضد اسهال، تنقیه با باریوم و مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری نمایند.. نمونه مدفوع باید مستقیماً در ظرفی که از طرف آزمایشگاه در اختیار بیمار قرار میگیرد جمع آوری شود اگر بیمار بستری است نمونه را در یک ظرف خشک جمع آوری نموده و با استفاده از چوبک مخصوص (آبسلانگ)، نمونه را به ظرف برچسب دار منتقل نمایید، نمونه مدفوع نباید با ادرار یا آب آلوده شود زیرا ادرار میتواند برخی از انگل های فعال را از بین ببرد. بیماران باید نمونه جمع اوری را خصوصاً در موارد مشکوک به اسهال خونی بلافاصله به آزمایشگاه ارسال کنند. اگر ارسال حداقل تا ۳۰دقیقه پس از جمع آوری نمونه امکان پذیر نباشد لازم است تا نمونه در یخچال قرار داده شود.

 

آزمایش انگل با تست اسکاچ نمونه را صبح زود پیش از اینکه بیماراجابت مزاج و یا استحمام کند تهیه نمائید. یک قطعه ۵ سانتی متری چسب نواری شفاف را، از طرف چسب دار آن، محکم به ناحیه مقعد بیمار چسبانده و چند ثانیه (حدوداً ۳۰ ثانیه) فشاردهید ، سپس چسب را برداشته و آن را روی لام شیشه ای که از سوی آزمایشگاه داده شده بچسبانید. پس از انجام تست لام را بلافاصله به آزمایشگاه تحویل دهید.

 

خون مخفی در مدفوع (OB)

 

گاهی اوقات خون ریزی های مختلفی در بخش های مختلف دستگاه گوارش اتفاق می افتند که به علت کم بودن با چشم قابل دیدن نیست، بنابر این باید با روش های آزمایشگاهی تشخیص داده شود، بهتر است این آزمایش در سه نوبت انجام شود. نمونه بلافاصله به آزمایشگاه ارسال شود. نمونه مدفوع نباید با ادرار یا آب آلوده شود.

۲ تا ۳ روز قبل از آزمایش، رژیم غذایی فاقد سبزیجات خام (مخصوصا شلغم و تربچه)،موز، گوشت قرمز، جگر و حبوبات به ویژه عدس رعایت شود.

مصرف داروهای آهن، ویتامین ث،ایندومتاسین، کلشی سین، آسپرین، بروفن و کورتون ها باید ۴۸ ساعت پیش از انجام آزمایش و دوره جمع آوری نمونه قطع شود.

 

اسپرم یا مایع منی  (Semen)

 

زمان تحویل نمونه به آزمایشگاه از ۷ تا ۹ صبح است.

نمونه باید ترجیحاً در آزمایشگاه تهیه شود، در غیر اینصورت نمونه باید در مدت کمتر از ۱۵ دقیقه به آزمایشگاه تحویل داده شود.

در هنگام تحویل نمونه به آزمایشگاه زمان دقیق جمع آوری آن را به مسئول پذیرش اعلام نمایید. نمونه باید پس از ۳ تا ۵ روز پرهیز از نزدیکی یا انزال تهیه شود و نمونه هایی که پیش از دو روز و پس از هفت روز از آخرین نزدیکی جمع آوری میشود برای انجام آزمایش مناسب نیست

. وجود تب در خلال ۳ روز پیش از انجام آزمایش، نتیجه را تحت تاثیر قرار میدهد.

بهترین نمونه منی نمونه ای است که از طریق تحریک مصنوعی (استمناء) و کاملا خشک (بدون استفاده از آب، صابون و …) تهیه شده و در ظرف مخصوصی که از طرف آزمایشگاه در اختیار شما قرار داده شده، جمع آوری میگردد

. نمونه جمع آوری شده توسط کاندم مناسب نیست.

باید دقت شود که تمامی نمونه منی در ظرف مخصوص ریخته شود زیرا در غیر اینصورت باعث بدست آمدن نتیجه ای ضعیف تر از واقعیت خواهد شد. قبل از ریختن نمونه به داخل ظرف،

بهتر است با در دست گرفتن ظرف، دمای آن را به حدود درجه حرارت بدن (۳۷ درجه سانتی گراد) برسانید.

از قرار دادن نمونه در حرارت های کمتر از ۳۰-۳۷ درجه و بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد خودداری نموده و سعی کنید تا زمان تحویل نمونه با آزمایشگاه آن را در دمای نزدیک به حرارت بدن (۳۷ درجه سانتیگراد) نگهداری کنید.

آزمایش مایع منی کنترل بعد از عمل وازکتومی (بستن لوله آقایان) باید حداقل ۲ ماه پس از عمل انجام شود